Головна » Файли » Методична скарбничка

Мнемотехніка на уроках математики
2016-12-20, 2:42 AM

Мнемоніка (грец. τα μνημονιχα - мистецтво запам'ятовування), мнемотехніка - сукупність спеціальних прийомів і способів, що полегшують запам'ятовування потрібної інформації і збільшують обсяг пам'яті шляхом утворення асоціацій (зв'язків).Особливі прийоми запам’ятовування отримали назву на ім’я богині Мнемозини та стали називатися мнемотехнічними. (Мнемозіна – дочка Урана й Геї, богиня, що уособлювала пам’ять. Вважалась матір’ю всіх 9 муз. Згідно легенд, вона була натхненницею мислителів, таких як Платон, Цицерон, Арістофан і Геофіт)

Із сучасними методами мнемотехніки можна ознайомитися у підручнику Геннадія Чепурного"Мнемотехніка: технологія ефективного засвоєння інформації в умовах сучасної освіти. Навчально-методичний посібник", У посібнику розкрито теоретико-методологічні основи застосування методів мнемотехніки в сучасній освіті, описано сферу застосування та історію розвитку цієї технології. Значну увагу приділено поясненню методів та прийомів мнемотехніки, наведено приклади застосування мнемотехнічних методик для засвоєння різноманітної навчальної інформації в загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах. 

Мнемотехнічні прийоми передусім застосовуються для покращення засвоєння складної інформації, що не має встановлених логічних зв’язків між її елементами з погляду людини, що її запам’ятовує, і потребує тривалого зберігання та подальшого відтворення. Наприклад, послідовність цифр, телефонні номери, історичні дати, хронологічні таблиці, нормативи, показники, формули тощо. Можливе запам'ятовування за допомогою мнемотехніки і текстової інформації: план-конспект тексту чи виступу, іноземні слова, терміни, географічні назви, граматичні правила, імена та прізвища тощо. В такому випадку створені за допомогою мнемотехнічних прийомів штучні асоціації засвоюються легше і швидше. Застосування мнемотехніки покращує показники об’єму та точності пам’яті, підвищує тривалість зберігання та якість відтворення засвоєної інформації.

Методи та прийоми Школи  Ейдотехніки:

І. Метод «Перетворення» — це метод первинної обробки інформації, який перетворює складну для сприйняття інформацію в зручну для ефективного засвоєння.

Метод складається з прийомів: «Аналогія», «Трансформація», «Піктограми», «Стенографіст», «Фонетична асоціація», «Неологізм», «Цифро-образ», «Цифро-буквений код», «Індивідуальна асоціація», «Закономірність»,  «Тлумачення».

Приклад:

Площа круга, довжина кола

 

 

 

 

 

 

 

 

Співвідношення в прямокутному трикутнику

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Для запам'ятовування значень синуса кута

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Число Пі

 

 

 

 

 

 

 

 

Число Ейлера

 

      

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ. Метод «Зв’язування»  — це метод об’єднання інформаційних одиниць для покращення запам’ятовування шляхом створення між ними міцних асоціативних зв’язків.

Метод складається з прийомів: «Сюжет», «Римізація», «Послідовні асоціації», «Склеювання», «Синтез», «Перша буква», «Абревіатура», «Логічні запитання».

Приклад:

Число Ейлера

1) Російський варіант (e = 2,718281828459045...): Двум запятым семь вёрст не крюк (2,7)  + два Льва Толстых (Год рождения Толстого 1828) + прямоугольный равнобедренный(углы равнобедренного прямоугольного треугольника - 45, 90, 45).

2) Англійський варіант"To express e, remember to memorize a sentence to simplify this".

Число Пі

1) Англійський віршик (двадцять знаків після коми - 3,14159265358979323846):

I(1) wish(4) I(1) could(5) determine(9) pi(2) Eureka(6) cried(5) the(3) great (5)inventor(8) Christmas(9) pudding(7) Christmas(9) pie(3) Is(2) the(3) problem's (8)very(4) center.(6)

2) Російський віршик

«Это(3) я(1) знаю(4) и(1) помню (5) прекрасно(9) ,их(2) многие(6) знаки(5) мне(3) лишни,(5) напрасны» (8) (відповідно 3,14159265358).

3) Віршик на українській мові:

Тигреня мале, смугасте
Одягло своє пальто -
Чорна смужка і руденька,
Два рукавчика було.
Взуло гарні черевички,
Погулять собі пішло.
Т - 3, О -1, Ч - 4, Д -2, В - 8, П - 5.
3, 14285

4)  Щоб нам не помилятися, 

Треба правильно прочитати: 

Три, чотирнадцять, п’ятнадцять,

Дев’яносто два і шість. 

Ну і далі треба знати,

Якщо ми запитаємо вас —

Це буде п’ять, три, п’ять, 

Вісім, дев’ять, вісім.

 

Бісектриса кута

 

 

 

 

 

 

Бісектриса - це криса, яка бігає по кутам та ділить кут пополам.

 

"Трикутникові асоціації":

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ. Метод «Посилення» — це метод покращення обробки інформації за допомогою спеціальних прийомів, що застосовуються додатково до інших методів.

Метод складається з наступних прийомів: «Сенсорний», «Ознака», «Уособлення», «Гіпербола», «Літота», «Комік», «Небилиця», «Колірний акцент», «Емпатія», «Візуалізація».

Приклад: 

"Математичні чоловічки". Графіки функцій.

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

       

 

 

 

 

 

"Навчальні математичні картини". Чотирикутна циклічність


 
 
 
 

 

 

ІV. Метод «Порядкова система» (від грец. systema -  поєднання, ціле, сполучення) - це метод,  призначений  для запам’ятовування  інформаційних одиниць разом з їх порядковим номером  шляхом  використання  спеціально підібраної  системи  образів.

Метод складається з наступних прийомів: «Інтер’єр», «топографія», «антропометрія», «нумерація», «Тактильний», «Матриця».

V. Метод «Збереження» — це метод, призначений для збільшення тривалості зберігання та ефективного відтворення інформації шляхом спеціальної активізації.

Метод складається з наступних прийомів: «Раціональне повторення», «Практика», «Усвідомлення».

 

При роботі із даною мнемотехнічною методикою, ми легко і доступно зможемо засвоїти великий обсяг нової інформації та надовго її зберегти у нашій пам’яті. Процес навчання за даною методикою стає для учнів не тільки мотивованим та продуктивним навчанням, але й  цікавою грою, розкриттям індивідуального та групового творчого потенціалу.

Джерела:

 http://festival.1september.ru/articles/211300/

http://halinadudar-teacher.blogspot.com/2014/06/blog-post_26.html

 

Категорія: Методична скарбничка | Додав: lyusinka
Переглядів: 2975 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar